• Noclegi w domku

Czy agroturystyka na Podlasiu ma działanie prozdrowotne

Zdrowie jest od wieków postrzegane jako istotna kwestia, o którą należy dbać. Również obecnie promuje się zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, warto więc pomyśleć o miejscu na wypoczynek, które wpisuje się w nurt promocji zdrowia. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy wypoczynek w formie agroturystyki na Podlasiu korzystnie wpływa na zdrowie.

Podlasie regionem nieprzemysłowym

Teren ten nie jest zapełniony zbyt wieloma ośrodkami przemysłu. Nie ma fabryk trujących środowisko wydobywającymi się dymami, nie ma kopalni, z których odpady degradują otoczenie. Wszystko to sprawia, że powietrze, jakim oddycha się na Podlasiu jest czyste. Nie ma tutaj także powszechnego w wielkich miastach smogu – to niewątpliwy czynnik prozdrowotny środowiska. Taki stan rzeczy sprawia, że Podlasie jest dobrym miejscem na rozwój agroturystyki.

Agroturystyka na Podlasiu dobrą propozycją dla alergików i osób z chorobami układu oddechowego

Alergicy powinni w sposób szczególnie dokładny dobierać miejsce odpoczynku. Nasz region może okazać się dobrym rozwiązaniem. Niejednokrotnie alergie ujawniają się w środowisku zanieczyszczonym, gdzie jest dużo pyłów i różnych mieszanek substancji degradujących jakość powietrza. Oprócz toksycznych zanieczyszczeń może to być wilgoć i trujące opary wydobywające się z niehigienicznych cieków wodnych. Podlasie, a szczególnie region Puszczy Białowieskiej, jest wolny od takich niedogodności.
Opisywane zanieczyszczenia mogą powodować lub nasilać przebieg chorób typu:
  • astma,
  • zapalenie płuc,
  • oskrzeli,
a także innych dolegliwości, którym towarzyszy ból gardła i katar. Odpoczynek w strefie czystego powietrza może pozytywnie wpłynąć na regenerację organizmu.
W naszym gospodarstwie dodatkowo można skorzystać z hydromasażu, wziąć leczniczą kąpiel z sianem, owsianką, skrzypem polnym czy igiełkami jodły. Promujemy zdrowy styl życia, a naszym Gościom pomagamy zadbać o ogólny stan organizmu. Odpoczynek można tu połączyć z dbaniem o zdrowie.
 
las gościnny w puszczy białowieskiej

Czyste rośliny, owoce i inne produkty naturalne

Pobyt na Podlasiu może być dobrą okazją do spróbowania darów przyrody, czyli ziół, warzyw i owoców rosnących w środowisku przyjaznym, pozbawionym szkodliwych czynników. Można bez obaw zrywać kwiat lipy, aby z ususzonego robić zdrowe herbaty, tak samo jest w przypadku czarnego bzu, mięty i innych ziół. Można nabyć ekologicznie hodowane warzywa i owoce. W lasach zbiera się jagody i grzyby. Pozwoli to zarówno podczas pobytu wypoczynkowego i po powrocie do domu zdrowo  się odżywiać. Trudno wyobrazić sobie możliwość zrywania kwiatu lipy w zanieczyszczonym spalinami mieście.
Warte uwagi są również podlaskie miody. Bogactwo przyrodnicze sprawia, że powstają tu różne ich gatunki:
  • lipowy,
  • spadziowy,
  • wielokwiatowy,
  • gryczany i inne.
Produkty podlaskich pasiek mają niewątpliwie właściwości prozdrowotne i cieszą się popularnością również poza tym regionem.

Agroturystyka – Podlasie jest przyjazne dla zdrowia

Wielość dobrodziejstw ziemi podlaskiej sprawia, że różne grupy ludzi znajdują tutaj pomoc w rozwiązaniu swoich problemów zdrowotnych. Przyroda rozwijająca się ze zminimalizowaną ingerencją ludzką oraz czyste powietrze sprawiają, że wypoczynek na tym terenie jest godny polecenia dla wszystkich dbających o zdrowie. Szukając agroturystyki na nizinach, trzeba wybrać się na ziemie podlaską, gdzie natura w czystej postaci zachęca do odpoczynku, a relaks w Bora-Zdrój może być jednym z etapów poprawy stanu zdrowia.
W następnym wpisie przedstawimy atrakcje dla dzieci i dorosłych w Puszczy Białowieskiej. Warto zagościć tutaj na dłużej!